Palmy Wielkanocne

palmyW minionym tygodniu w naszym Domu – Centrum w Olsztynie odbywały się warsztaty robienia palm wielkanocnych. Nasze siostry, Janinka, Grażynka, Alinka i Jagoda pod uważnym okiem Doroty przygotowały małe cudeńka, które – mamy nadzieję – trafią do domów dusz maleńkich a także naszych przyjaciół.

Palmy będą rozprowadzane na naszych Wieczernikach. Można także zgłaszać się po nie do Centrum w Olsztynie.

A gdyby ktoś jeszcze chciał wykonać dla siebie, czy kogoś bliskiego taką palmę, zapraszamy do naszego Domu w Olsztynie od poniedziałku, 7 kwietnia do samej Niedzieli Palmowej.

30 marca – Czwarta Niedziela Wielkiego Postu

Polecany

Komentarz: Spójrzmy na ojca. Ogromnie przeżył zachowanie młodszego syna, żądanie części majątku, porzucenie ojca, roztrwonienie wszystkiego, życie pełne grzechu, w końcu jego upadek na samo dno, upodlenie. Czekał na niego całe dnie, tygodnie, lata. Sekunda po sekundzie krwawiła rana ojcowskiego serca i nie zabliźniała się. Pociechą dla starego ojca był drugi syn, jego dumą wobec znajomych i dalszej rodziny. Nagle młodszy syn powrócił i prosił o przebaczenie. Serce ojca ze wzruszenia płakało wielkimi łzami. Nie posiadał się ze szczęścia. Miłość wybuchła nową falą i ojciec okazywał to, jak tylko potrafił. Dziękował Bogu za powrót syna. Jednak to szczęście nie mogło trwać długo……>>

Komentarz z dnia poprzedniego…>>

Milczący Święty

Józef malyŚwięty Józef, tak ważna Osoba w życiu Świętej Rodziny, właściwie nie wypowiada żadnego słowa. To jest, można by powiedzieć, Święty milczący. Zwróćmy teraz naszą uwagę na tę cnotę św. Józefa.

W czasach, w których żyjemy jest nadmiar słów. Właściwie jest nieustanny hałas. Tu nie tylko chodzi o hałas mierzony w decybelach, jest to raczej ciągły chaos, ciągłe mieszanie się słów, ciągła rozmowa każdego człowieka. Gdyby była taka możliwość mierzenia rozmów każdego człowieka, wszyscy byliby ogromnie zadziwieni, jak wielką aktywność w tej sferze przejawia człowiek. Człowiek nie tylko wypowiada nieustannie słowa ustami, człowiek ciągle prowadzi dialog wewnętrzny. Ciągle w jego umyśle pojawiają się kolejne myśli. Człowiek jest nieustannie pobudzany do kolejnego dialogu, do kolejnej rozmowy. Ze wszystkich stron płynie to pobudzenie. Gdziekolwiek człowiek się znajduje zawsze rozmawia, czy to na zewnątrz, czy wewnątrz siebie, ale rozmawia. Stąd ogromna słabość człowieka. Gadatliwość osłabia człowieka od strony duchowej.

Święty Józef jest niezwykłym Świętym. Mimo, że nie wypowiada żadnego słowa, to wypełnia niezwykle ważną misję w dziejach ludzkości – uczestniczy w Dziele Zbawienia w sposób bardzo zaangażowany. Trudno jest nawet przyrównać to Jego uczestnictwo do uczestnictwa jakiegokolwiek innego człowieka, mimo to, nie słyszymy ani jednego Jego słowa, które można by rozważać. Chociaż św. Józef nie wypowiada żadnego słowa, jednak człowiek patrząc na Jego życie, Jego postawę ma wielki obszar do rozmyślań. Duszy nie zabraknie tematów do rozważań, jeśli zagłębi się w życie św. Józefa.

Czytaj dalej

Pierwsze Wieczerniki Wielkopostne

Wieczernik WLKPW pierwszą sobotę Wielkiego Postu, dusze najmniejsze uczestniczyły w dwóch Wieczernikach Modlitwy – w Różanymstoku i w Gietrzwałdzie.
W Różanymstoku Wieczernik był poprzedzony dniem skupienia prowadzonym przez kapelana Wspólnoty, księdza Sławomira. Rozpoczął się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Uczestnicy pochylili się nad pytaniem: Czym dusze wybrane ranią Jezusa? Natomiast podczas Eucharystii zastanawiali się, czy w swoich planach uwzględniają wolę i plany Boga.
Dzień skupienia zakończyła, trwająca do północy adoracja Najświętszego Sakramentu.
Sobotni Wieczernik Modlitwy otworzył nasze serca na to, jak przeżywać Wielki Post. Pomocnym w tym była wygłoszona przez ks. Zygmunta Wolanina, kapłana z Różanegostoku, homilia stawiająca uczestnikom pytanie: czym jest pokuta?
Muzycznie pomagał przeżywać owocnie ten czas modlitwy i zadumy Andrzej, któremu bardzo dziękujemy.
Wieczernik w Gietrzwałdzie poprowadził ks. Marek Szymborski, proboszcz ze Starych Jabłonek. I tu także poprzez rozważania różańcowe, adorację Najświętszego Sakramentu i Eucharystię wraz z homilią wygłoszoną przez ks. Marka uczestnicy zastanawiali się, jak najlepiej przeżyć Wielki Post, by nie zmarnować tego czasu łaski. Gietrzwałdzki Wieczernik zakończyło nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Posługi muzycznej podjął się Piotr z zespołem Najmniejsi z Warszawy.
Wszystkim, którzy pomogli zorganizować, poprowadzić i przeżyć ten piękny czas modlitwy serdecznie dziękujemy.
Kolejny wielkopostny Wieczernik już w najbliższy czwartek w Szczytnie.
Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Jezu, Maryjo, kocham Was, ratujcie dusze!

Nowenna do Świętego Józefa

Za: https://www.swietyjozef.kalisz.pl…>>

sw_jozefDzień I – 10 marca
Patron i wzór narzeczonych

Rozważanie

Świętemu Józefowi Bóg objawił przez anioła tajemnicę przyjścia Syna Bożego na świat. Posłuszny natchnieniu Bożemu św. Józef przyjął pod swój dach Maryję, będącą w stanie błogosławionym. Przez to dał schronienie samemu Jezusowi — Odkupicielowi świata, którego Maryja pod swym sercem wniosła do jego domu.

Polećmy Bogu i opiece św. Józefa wszystkich narzeczonych oraz tych, którzy mają zamiar założyć rodzinę.

Modlitwa nowenny

Prosimy Cię, Boże, przez zasługi św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Bożej Rodzicielki i Opiekuna Świętej Rodziny, pobłogosław narzeczonym, którzy pragną założyć ognisko rodzinne. Napełnij ich serca duchem miłości, ofiary oraz pobożności. Podejmując się tego zadania, niech to uczynią według wzoru św. Józefa, składając z ufnością przyszłość powstającej rodziny w miłujące ręce Boga. Św. Józefie, zamieszkaj w ich domu wraz z Jezusem i Maryją.
Amen.

Litania do św. Józefa
Ojcze nasz…
Zdrowaś Maryjo…
Św. Józefie, Patronie narzeczonych, módl się za nami.

Dzień 2  Dzień 3  Dzień 4  Dzień 5  Dzień 6  Dzień 7  Dzień 8  Dzień 9  Zakończenie

Słowo Księdza Sławomira na Wielki Post 2025

Kaplica DDN OlsztynDrogie dusze najmniejsze, stajemy a progu Wielkiego Postu. Liturgia dzisiejsza przygotowuje nas odpowiednio, byśmy spojrzeli na Wielki Post jako na czas upragniony. Bardzo często w homiliach na Środę Popielcową porusza się przede wszystkim Ewangelię mówiącą dziś o trzech danych nam środkach uświęcenia, jakim są post, modlitwa i jałmużna, oraz to jak poprzez nie możemy zbliżyć się do Większej Łaski.

Często zwraca się uwagę na to czym ma być ta pokuta: że ma być ona w ukryciu, jak słyszymy w Ewangelii, że ma być prawdziwym nawróceniem serca, jak mówił prorok Joel, że mamy rozdzierać serce a nie szaty. Dla nas, dla dusz najmniejszych, szczególnie wybrzmiewają słowa listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian z drugiego czytania. Widzę w nich bardzo mocno akt miłości, którym mamy żyć: Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia. Nie gdzieś, kiedyś ale teraz. Tak jak my trwając w akcie miłości Jezu, Maryjo, kocham was, ratujcie dusze! otwieramy się na to zbawienie. Czym jest nasze trwanie w akcie miłości? Poucza nas o tym święty Paweł mówiąc: w imieniu Chrystusa Jezusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego. W Imię Jezusa i w Imię Maryi. Jezu, Maryjo, kocham was, ratujcie dusze! To Bóg zbawia. Ale to Bóg zaprasza nas do tego posłannictwa, do posłannictwa jakim jest ratowanie dusz, zbawianie dusz. On, który grzechem uczynił tego który nie znał grzechu abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą. Możemy być Bożą sprawiedliwością, ale i Bożym miłosierdziem.  A żeby stać się sprawiedliwością potrzeba ofiary, ofiary która wynagradza. Więcej…>>

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA WIELKI POST 2025

post2Podążajmy razem w nadziei 

Drodzy Bracia i Siostry!

Z pokutnym znakiem popiołu na głowie, z wiarą i nadzieją rozpoczynamy doroczną pielgrzymkę Wielkiego Postu. Kościół, matka i nauczycielka, zaprasza nas do przygotowania naszych serc i otwarcia się na Bożą łaskę, abyśmy mogli z wielką radością świętować paschalny triumf Chrystusa Pana nad grzechem i śmiercią, jak wołał św. Paweł: „Zwycięstwo pochłonęło śmierć. Gdzież jest, o śmierci twoje zwycięstwo? Gdzież jest, o śmierci, twój oścień?” ( 1 Kor 15, 54-55). Istotnie, Jezus Chrystus, umarły i zmartwychwstały, jest centrum naszej wiary i gwarantem naszej nadziei na spełnienie wielkiej obietnicy Ojca, która już się urzeczywistniła w Nim, Jego umiłowanym Synu: obietnicy życia wiecznego (por. J 10, 28; 17, 3) [1] .

W tym Wielkim Poście, ubogaconym łaską Roku Jubileuszowego, chciałbym zaproponować wam kilka refleksji na temat znaczenia wspólnego podążania w nadziei, i odkrywanie wezwań do nawrócenia, które Boże miłosierdzie kieruje do nas wszystkich, jako do osób oraz jako do wspólnoty. Więcej…>>

Wspomnienie bł. Księdza Michała Sopoćki

Białystok_klasztor

W sobotę, 15 lutego Kościół katolicki wspomina bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny, założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Przez wiele lat ten duszpasterz pracował w Wilnie. Powróćmy w tym dniu do naszej pielgrzymki, której celem było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, klasztor Sióstr Jezusa Miłosiernego (Izba Pamięci bł. ks. Michała Sopoćko) w Białymstoku, Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku oraz kościół św. Antoniego w Sokółce. Podczas tego bogatego programu pielgrzymkowego rozważaliśmy tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Oto fragmenty tych rozważań.

Boże miłosierdzie jest największym i najwspanialszym przymiotem Boga. Bóg objawiał je od samego początku stworzenia człowieka. Przejawem miłosierdzia jest wysłanie Syna na ziemię jako odpowiedź Boga na grzech. Wszystko, co czynił Jezus, chodząc po ziemi było objawianiem się Bożego miłosierdzia i Bożej miłości wobec człowieka. To, czego dokonał Jezus na Krzyżu jest miłością i miłosierdziem. Zrodzenie Kościoła na Krzyżu jest wspaniałym przejawem Bożego miłosierdzia wobec każdego z nas. Wszystko, co dzieje się w Kościele, całe życie Kościoła, to przejaw Bożego miłosierdzia. Każda dusza korzysta z Bożego miłosierdzia w Kościele. Wszystkie sakramenty to objawiająca się miłość i Boże miłosierdzie. Jezus nieustannie obecny w Kościele – to Boże miłosierdzie. Sama obecność Jezusa, Jego przyjście na świat, Jego obecność w Kościele teraz – to Boże miłosierdzie. Czytaj dalej

Światowy Dzień Chorego

(Z naszego Archiwum)

Lourdes_Droga_K (2)

Kiedy człowiek w raju zgrzeszył, zamknął się na Boga, na miłość. Odwrócił się od Boga, odszedł. Pozostał w wewnętrznym zamknięciu na Boga. Ale przychodzi Jezus i wypowiada słowa „Effatha” - otwórz się!  (zob. Mk 7,31-37). Chodzi nie tylko o otwarcie oczu czy uszu ciała. Jezus przychodzi, aby znowu otworzyć nasze serca i aby serca mogły znowu doświadczać Bożej miłości i radować się rajem. A Maryja ma tę wielką łaskę i radość, aby towarzyszyć Jezusowi w tym, aby nam pomóc chociaż usłyszeć, że Jezus właśnie przychodzi, abyśmy mogli zawołać za Jezusem, by nam pomógł. Największym pragnieniem Serca Maryi jest to, aby Boża miłość była znana przez każdego człowieka, aby każdy człowiek mógł zobaczyć Bożą miłość, doświadczyć jej, by każdy mógł ją przyjąć. Aby każdy wszedł w tę miłość i w ten sposób wszedł w życie wieczne, w życie rajskie. Czytaj dalej

Sylwestrowy Wieczernik 2024 – 2025

WowyRokTradycyjnie już wspólnota dusz najmniejszych pragnie wejść modlitwą w Nowy Jubileuszowy 2025 Rok. Zapraszamy wszystkich do naszego Domu – Centrum w Olsztynie na to szczególne spotkanie.

Program Wieczernika Sylwestrowego:

Godz. 19:00 – wspólne kolędowanie i biesiadowanie przy wspólnie zastawionym stole

Godz. 21:00 – Apel Jasnogórski, Modlitwa różańcowa połączona z Adoracją Najświętszego Sakramentu

Godz. 24:00 – uroczysta Eucharystia ku czci Świętej Bożej Rodzicielki

Jest możliwość przenocowania w naszym Domu (po wcześniejszym uzgodnieniu z Tereską)

Miło nam będzie spotkać się w ten wyjątkowy czas w gronie dusz najmniejszych. Zapraszajmy także członków naszych rodzin, przyjaciół, sąsiadów i wszystkich, którzy chcą owocnie wejść w Nowy 2025 Rok.

Jezu, Maryjo, kocham Was, ratujcie dusze!