Zasady życia na maleńkiej drodze miłości – refleksje rekolekcyjne
Pierwsza zasada – Bóg i miłość do Niego na pierwszym miejscu
Druga zasada – posłuszeństwo
Trzecia zasada – milczenie
Czwarta zasada – ubóstwo duchowe
Czwarta zasada – ubóstwo duchowe
We wspólnocie powinno obowiązywać wewnętrzne poczucie skromności, ubóstwa i nie przywiązywania się do niczego. Jest ono bardzo ważne i teraz poświęcimy mu sporo czasu. Całe sedno wspomnianego ubóstwa tkwi nie w zewnętrznej formie, ale wewnętrznym nastawieniu serca. Można być człowiekiem bogatym, lecz nie przywiązywać się do swego bogactwa; można być biednym i być bardzo przywiązanym do posiadanych rzeczy i pragnąc jeszcze innych.
Dlaczego tak ważne jest ubóstwo duchowe? „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” (Mt 6,21). Jeżeli człowiek jest przywiązany do czegoś, to to coś staje się jego bożkiem, a więc tam umiejscawia swoją duszę, swoje serce. Zatem należy być czujnym, by nie przywiązywać się ani do rzeczy, ani do spraw, by nie stały się one najważniejsze w naszym życiu. Święci cieszyli się z tego, że nie posiadają, że brakuje im czegoś, ponieważ zdawali sobie sprawę ze swojej wielkiej słabości, z tego, że gdyby posiadali, to byliby przywiązani do tych rzeczy i wtedy one przysłoniłyby im Boga.
Słowa z Pisma św. o tym, iż Bóg karmi ptaki i najpiękniej przystraja kwiaty, choć nie uczyniły niczego, czym mogłyby zasłużyć na tak piękny strój, szaty; ptaki nie zapracowały sobie na pokarm; a jednak Bóg udziela przyrodzie wszystkiego (por. Łk 12,22-31). Ten fragment Ewangelii mówi o tym, aby nie troszczyć się zbytnio o rzeczy doczesne i do nich się nie przywiązywać. Jeśli człowiek zaufa Bogu, otrzyma z Jego hojnej ręki wszystko i będzie przystrojony w piękniejsze szaty, niż sam król. Trzeba we wszystkim zachować skromność i stale pokornie stawać przed Bogiem, dziękując za to co jest. Będziemy też mówić o ubóstwie wiążącym się ze sprawami typowo duchowymi, by uwiadomić sobie, że istnieje coś takiego, jak duchowe łakomstwo, które tak samo, jak przywiązanie do rzeczy może poprowadzić wręcz do piekła.